Avaleht


KENA KÜLALINE

Olge terved ja rõõmsad!

TERE TULEMAST!

Kaunist kevadet!
Tuulikumäel õitsevad kirsipuud.
Tuulikumäe väravad on avatud ja ootame teid külla.

Meie juures on alati turvaline.
Garanteerime Teile, et järgime kõiki Terviseameti
  juhiseid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ning Teie külaskäik on ohutu.Hõiskame ja ootame lapsi uutele põnevatele kevadistele toimetamistele.
27. märts – 21. aprill

Kui soovid oma lastega Angla tuulikumäele kevadet tervitama tulla, siis siin mõned täpsustamised:

  • Tegevuste kellaajad: 10:00-12:30 või 13:30- 16:00
  • Anna meile oma tulekust märku meilil: angla@kylastuskeskus.ee või helista tel. 51990265
  • Lapse osalustasu 6,0 €; õpetajad, klassijuhatajad, saatjad tasuta.
  • Lastel riietus kindlasti mugav ja soe, otsime kevademärke ka õues.
  • Tubasteks tegevusteks soojad sussid kaasa.
  • MIDA TEEME?
  • Tähelepanumängu „OTSIME KEVADET”; patsutame lapsi imepehme pajutibu oksakesega; meisterdame jänku-Jussi kevadsoovide pildi; mängime traditsioonilisi lihavõttepühade mänge; veeretame mune rennis; katame kevadise tänulaua soolaste ja magusate ampsudega!

Vaata  ka  meie  FB  lehte 
https://www.facebook.com/Angla-Pärandkultuurikeskus-Tuulikumägi     

OLEME AVATUD:


01.maist 31. augustini                 09.00-20.00.
01.septembrist 30.aprillini           10.00-18.00.


Meie hollandi tuulikul on uued tuulikutiivad. Nüüd seisab ta mäel auväärses hiilguses justkui valvates väiksemaid pukktuulikuid. Imetlusväärne.

KAS TEADSID, ET
19. sajandi lõpul oli Saaremaal umbes 1270 tuulikut Nii nagu Gotlandil ehitas iga jõukas kaupmees endale kiriku, oli tublil saarlasest talupidajal oma tuulik. Angla tuulikud on Eestis üks paremini säilinud tuulikutegruppe.


KAS TEADSID?
Angla tuulikumäe külastuspakett "Peremehega ringkäik tuulikumäel ja pärandkultuurikeskuses"
on saanud Ökoturismi kvaliteedimärgise  EHE  (ehtne ja Huvitav Eesti).


Ringkäik annab läbi saarlasliku huumoriprisma hea pildi Saaremaa tuulikute ja veskikultuuri ajaloost. Saab sajandivanustesse tuulikutesse ronida, käsikivil jahvatada, kuuleb rahva-, leidmis- ja taastamislugusid aukartustäratavast põllumasinatekogust.
Pärandkultuurikeskuses on haruldane võimalus vanadel masinatel kätt proovida ja lisaks näha keskuse kuues käsitöökojas toimuvat. Ringkäik lõpeb Angla rukkileiva maitsmisega.
Kestus kuni 1,5 tundi. Hind 60 eurot.

11. märtsil 2020.a. lisandus Tuulikumäele  uus tuuletiib  -  uue jalgrattur-tuulelipu tuuletiib!

Klikka pildile
Talv Anglas
 
SUVI ANGLA TUULIKUMÄEL:Pääsupojad pesas.


TULGE UUDISTAMA!  VIITE TUULIKU TIIVAD PÖÖRLEVAD.


 Viite talu pukktuulik:

Pukktuulik on ehitatud 1910. aastal, teda on  restaureeritud 2010. aastal. 2010. aasta restaureerimistööde käigus taastati vanade fotode abil uuesti tuuliku algne tiibade lahendus ja tuulik sai uue tammest traditsioonilise tõrvatud tiivavõlli. Viita tuuliku ehitas Mihhail Petrov. Tuuliku ehitusmeister oli Järiselt või Kärlalt. Mihhail Petrov suri 1942. aastal ja töö tuulikus võttis üle tema poeg Konstantin. Konstantini surma järel töötas tuulikus kuni kolhoosiajani tema tütar Liidia Petrov. Angla tuulikutemäel asuvatest tuulikutest on Viite tuulik vanuselt kolmas. Ülejäänud tuulikutest on Reinu pukktuulik ehitatud 19. sajandil, Laose pukktuulik 1880. aastal või varem, Vilidu pukktuulik 1913. aastal ja Tedre tuulik 1927. aastal.


                

Suviselt soe kevad on tuulikumäe loomad liikvele ajanud. Rõõmsalt hüppavad ringi jänkud, kitsepere näksib rohtu, part haudub pesal, kilpkonn peesitab kivil ja kalaparv sulpsutab tiigis.
Tulge jalutuskäigule ja uudistama meie väga põnevaid ekspositsioone Pärandkultuurikeskuses. Leidke aega meisterdamiseks käsitöökodades ning koduste söökide-jookide maitsmiseks.


 
 

UUS!
PÄRIMUSTRADITSIOONE TUTVUSTAV PAKETT LASTELE
Sobib laste sünnipäevade sisustamiseks
Kava.
Pärimustraditsioone õpetavad tegevused: rahvuslikud mängud, muinasjutuvestmine, muistendid, tegevused käsitöökodades: dolomiidi-, vildi- ja loovuskoda, Angla Tuulikumäe temaatikaga pildikonkurss
Kestus: 3 tundi . Võimalus tellida peolaud.


 
ASUKOHT: 
Saaremaa pealinnast Kuressaarest 40 km mööda Upa-Leisi maanteed sõites jõuad kauni Angla küla südamesse, kus on uue elu saanud 5 tuulepüüdjat - neli keeratava kerega pukktuulikut ja pööratava peaga kaheksatahuline hollandi tuuleveski.


 

VESKILUGU                                                                  
Sepapajas ja veskikojas ajatakse köige magusamad jutud 
(eesti vanasõna
)
Veskilugu Angla Tuulikumäel algab 19. saj. lõpukümnenditel. Tol ajal kasvatati igas talus teravilja, mis oli vaja peeneks jahvatada. Vallseljandikul jätkus piisavalt tuult üle põldude, puumaterjalist puudust ei olnud, samuti leidus tublisid veskimeistreid. Angla Tuulikumägi on aja kulgedes näinud nii paremaid kui halvemaid aegu: olnud nii kibekiire viljajahvatamise ja kohaliku seltsielu koht, kui ka II maailmasõja tallermaa. Kolhooside ajal tuulikud ühistati ja jäid seisma.  Hilisemal ajal võeti tuulikud Muinsuskaitse alla ja 1984 - 1985  restaureeriti, aga töökorda neist ühtegi ei seatud.
Aastatel 2008 - 2010 on renoveeritud kõik neli pukktuulikut ja hollandi tuuleveski. Vilidu tuulik jahvatab tuule jõul jahu ja hollandi tuuleveskis on neljal korrusel avatud piirkonna veskikultuuri ajalugu ja põllumajandust tutvustav ekspositsioon.
 
Projekti "Karja Põllumajanduse ja Pärandkultuurikeskuse väljaarendamine piirkonna konkurentsivõime tugevdamiseks" valmimist toetati Euroopa Regionaalarengu Fondist regionaalvaldkonna piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme raames. Projekt algas 15.05.2008 ja lõppes 30.09.2010. Renoveeriti tuulikumäe kõik 5 tuulikut, ehitati parkla ja veevõtukoht ning  valmistati ja paigaldati ekspositsioon Hollandi tuulikus.

 


   


PÄRANDKULTUURIKESKUSE LUGU
Angla Tuulikumäe kompleksi üheks oluliseks osaks  on Angla Pärandkultuurikeskus, mis avati 18. juunil 2011.aastal Vabariigi Presidendi poolt.
Keskuse ehitamisel kasutakse ühe materjalina  425 miljonit aastat tagasi  tekkinud Jaagurahu lademe kivimit, milles on koralle, stromatopoore ja käsijalgseid.
 
Projekti "Angla Pärandkultuurikeskuse ehitamine" toetas regionaalvaldkonna piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme raames Euroopa Regionaalarengu Fond. Projekt algas 01. aprillil 2009 ja lõppes 31. mail 2011.a. Ehitati valmis hoone, sisustati töötoad, soetati esitlustehnika ja korraldati esimene Angla pärimuspäev, mis on traditsiooniks saanud üritus.

2011.a. juunist alates saate Angla Tuulikumäe uues Pärandkultuurikeskuses  omandada rahvuslikke käsitööoskusi, osaleda rahvakultuuri tutvustavatel üritustel, maitsta Angla rukkileiba. Oluline koht meie tegevuses on õpetada lastele meie esivanemate käsitööoskusi.


 
    
 
     
Koduleht Elitec'st